Skip to navigation Skip to content Skip to footer

Cambridge Track & Field Team Braves Cold, Wet Day for Season Opener, Saturday, February 23rd

Cambridge Track & Field Team Braves Cold, Wet Day for Season Opener, Saturday, February 23rd
After two meet cancellations during the week, for a home intrasquad meet on Wednesday and a JV meet on Friday afternoon, the Track & Field team traveled to Archer High School in Lawrenceville on Saturday, February 23, for the Zaxby's Archer Invitational.  Despite the cold weather, with drizzle on and off throughout the day, the team got a strong start to the season with the girls' team earning 23 points to finish in 12th place out of 21, and the boys' team earning 27 points to finish in 13th out of 23 teams. 
 
Senior Jack Filan led all event scores for the Bears, earning a second place medal in the 1600m, and besting his own school record by one second.    Junior Michaela Prevallet topped the Lady Bears with her third place finish in the pole vault, clearing a height of 9' to earn her medal.  
 
The morning started out with field events.   The first points of the day were earned by senior Connor McDaniel, when he cleared 5'10" in the high jump.  In fact, the top five athletes all only cleared 5'10", but place was determined by number of attempts to clear the height.  Connor went on to compete in the long jump as well, measuring 17'9.5" for 21st place out of 36.  Miguel Rodriguez ('19) also competed in the morning, setting a mark of 34' in the triple jump.  For the Lady Bears, Ryan Jackson ('20) put the team on the scoreboard with a 4th place finish in the long jump.  Her mark of 16'7" was short of her personal best, but earned the Bears 5 points toward their team score for the day.  For the throwing events, Harmoni Brown ('19) threw both the discus and shot put, finishing in 12th and 22nd place respectively.  Newcomer to the team and sophomore Angelina Cofrancesco had her debut throw in the discus, setting a mark of 67'03" for 24th place out of 42.   Freshmen Jaida Turner had a great shot put throw of 27'5", and earned 18th place out of 41 athletes.  For the boys, Philip-Michael Collins threw the discuss 90'6", and newcomer Christian Wong threw for a mark of 74'4" to finish in 19th and 30th places respectively.  In the shot put, Philip-Michael threw for 34'8", just a foot and a half shy of his personal best, and earning 23rd place out of 41 athletes in the event.  Andrew Pardo was the second shot put athlete for the Bears and had a mark of 24'5".  The final field event of the day was the pole vault.   The Lady Bears had two competitors in the flight, and freshmen newcomer Liv Bollenbacher cleared 5'6" but was out of point scoring range.  Junior Michaela Prevallet, as previously mentioned, earned 3rd place when she cleared 9', which was one foot shy of her personal best, cleared last year at the 6A sectional and 6A state championship meets.
 
Running events started with the 4x800 relays.  The girls' teams finished in 12th and 13th place, out of the scoring range.  The 'A' team finished in 11:42.9 minutes, and was comprised of Olivia Sanford ('20), Camila Montes ('22), Madeline Matthews ('22), and Kyra Gould ('22).  The 'B' team finished in 12:29.07 minutes and included juniors Audrey Duke and Sarah Anderson, sophomore Emma Flynn, and freshmen Paige Consolo.  The boys' teams fared better in their 4x800 heats, with the A team of Cooper Carrow ('20), Christopher Manna ('19), Caelan Jones ('21), and Kaine Dudley ('21) placing 5th to earn four points toward the team score.  The 'B' team of Cole Suplee ('21), Oscar Ng ('21), Will Carrow ('20), and Rishi Murudkar ('19) had a great race but finished in 9th out of the 23 teams, out of scoring range.
 
The next event was the 4x100 relays. The Lady Bears' "A" team finished third in their heat, but 10th overall, with a great time of 51.52 seconds.   Quiniche Peets ('19), Grace Wolf ('20), Michaela Prevallet ('20), and Ryan Jackson ('20) ran for this great time, just 1 second behind the 5th place team.   The "B" team finished four seconds later, and was comprised of three newcomers and one veteran: Taylor Barnes('22), Katherine Moore('19), Liv Bollenbacher ('22), and Grace Counsell('21).   The boys' "A" team finished within three seconds of the winners and second in their heat, but still finished 13th.  Hayden Gardella ('21), Evan Bell ('19), William Stewart ('19), and Conner McDaniel ('19) had clean baton handoffs to finish in 45.57.   The "B" team finished just over three seconds later, and was comprised of Cade Ellington ('22), Christian Graham ('20), CJ Thompson ('19), and Jack McHale ('20).
 
Individual running events started with the girls' 1600m.   Junior Ashley Sechrest finished in 4th, just out of the medals, being edged out at the line having run in 3rd place for most of the four laps.  Her time of 5:18 was five seconds slower than her school record, but was enough to score 5 more points for the Lady Bears.  Also in this race were sophomore Lola Merrill, finishing in 5:45 for first place in her heat, and an overall 18th place out of 54, and junior Afton Hirschi was right behind her in 19th place with a time of 5:47.   As previously mentioned, Jack Filan finished in second place in the boys' 1600m, with a new school record.  Also scoring for the boys was senior Carson Ertwine in 8th place with a personal best time of 4:38.  Junior Anders Law finished in 5:13 for 34th place out of a field of 56 distance runners.
 
With veteran runners saving their legs for other races, the runners representing the Lady Bears in the 400m dash were Sydney Todd ('22), Liv Bollenbacker ('22), and Grace Counsell ('21).  They finished in 47, 49, and 53 place out of a field of 58, but to put it in perspective, 4th through 54th place were all within 10 seconds of each other crossing the finish line.  In the boys' 400m dash, junior Jack McHale came within half a second of beating his personal best with a time of 53.89, and Evan Bell ('19) was within a second of his personal best at 55.04 seconds.  Track team newcomer Cooper Carrow ('20) finished in 55.80 to finish in 37th out of 60 sprinters.
 
School record holder Ryan Jackson, after her earlier long jump and 4x400 performances, came up short in the 100m dash due to an injury. We're all hoping this doesn't impact the rest of her season!   Fellow junior Grace Wolf finished in 12.94 (0.74 second off the school record) for 11th place, and senior Quiniche Peets finished in 13.91, a half second off her personal best, and in 36th place out of 60.    Conner McDaniel ('19), Christian Graham('20), and Hayden Gardella ('21) were all within a second of their best times and finished in 40th, 42nd, and 44th place in a field of 66 sprinters.  
 
The girls' 100m hurdles were up next, and Michaela Prevallet finished in 17.10 to lock in a 10th place finish, followed by Raleigh Matthews ('20) in 21.05 for 39th and sophomore Sydney Todd in 22.30.  This was followed by the boys' 110m hurdles, where Michael Hudson ('20) finished in 19.32 for 23rd, followed by Adithya Chimalakonda ('20) in 23.36.
 
The 800m run saw senior Clarissa Beck add to the team score with a 7th place finish, second her her heat,  in 2:35.67.  Fellow senior, and school record holder, Delaney Goodell finished in 10th place with her time of 2:37, and freshmen Emily Meeker finished in 16th out of 53 with her time of 2:41.  The boys race in the 800m saw junior Yahya Merchant finished in 7th to score more points for the bears with a time of 2:07.   Senior Mark VanDeWater finished two seconds later for 14th place, and senior Kyler Wilson finished in 2:12 for 25th place in a large field of 56 athletes.
 
One lady bear and three boys contested the 200m dash.  Senior Quiniche Peets finished the race in 28.64, just a half second shy of her personal best, and out of scoring range for the team.   Sophomore Hayden Gardella's time of 24.26 was within a half second of his personal best, and junior Jack McHale's time of 24.41 was a new personal best for him.  Freshman Cade Ellington ran a time of 25.57 to establish a solid time to beat for future races.
 
In the 300m hurdles, junior Grace Wolf's time of 47.02 was fast enough for fourth place and five more points towards the Lady Bears' total for the day.  Fellow juniors Michaela Prevallet finished in 50.75 for 12th place, and Raleigh Matthews finished in 1:00.73 for 37th place.  In the boys' race, Michael Hudson was once again the top Bear finisher with a personal best time of 44.46 and 19th place in a field of 46.   Caelan Jones ('21) finished in 46.91 and 36th place.
 
The longest race of the day, 8 laps around the track, was the 3200m.  Sophomore Izzy Filipek led the bears with her time of 12:30.75, just out of point scoring range in 10th place.  Katie Malone ('22) was in 12th place with a time of 12:51, and Faith Hirschi finished in 13:47.  For the boys' team, freshmen Lyle Donovan finished in 10:03 to earn three more points for the Bears with his sixth place finish.  Josh Gargan ('20)  finished in 10:38, just shy of his personal best by one second, and senior Sasha Severtson finished in 10:52, with a blazing fast last lap to stay under 11 minutes and finished in 27th out of 45 runners.
 
The last race of the meet was the 4x400 relay.  This race is sure to never disappoint the fans that have lasted all day to watch, and the Bears did not disappoint.  The girls team of Delaney Goodell, Liv Bollenbacher, Sydney Todd, and Clarissa Beck withstood the cold to run a 4:39 for 14th place.   The boys had two teams compete.  The 'B' team of Yahya Merchant, Cooper Carrow, William Stewart, and Carson Ertwine pulled out all the stops to finish in 3:39.42 for 4th place and earn the last five points for the Bears.  The 'A' team of Evan Bell, Hayden Gardella, Jack Filan and Jack McHale finished in 12th place with a time of 3:52.
 
Despite the adverse conditions and some injuries, the Bears had a great start to the outdoor track and field season.   
 
The next meet is at Centennial on Wednesday, February 27, followed closely by the Milton Showcase Invitational on Friday and Saturday, March 1 and 2.   
 
Go Bears!